W jak głosi tytuł powieści, czytelnik będzie miał możliwość spojrzeć na postaci Vadera i Imperatora, ich relację uczeń-mistrz. Czy Darth Vader jest pewien ścieżki, którą obrał? Czy Imperator darzy zaufaniem swojego ucznia?

Drugim wątkiem powieści jest działalność ruchu Wolnego Ryloth, dowodzonego przez Chama Syndullę. W jaki sposób odzyskać niepodległość planety zniewolonej przez Imperium? Gdzie jest granica między terrorem, a walką o wolność?

Oto dwa główne motywy powieści, ponadto pragnę zwrócić swoją uwagę na jeden drobny motyw, który w ramach powieści pozostaje otwarty, ale w każdym razie mnie zainteresował. Jak będą wyglądały akcje ratunkowe przyszłości? Na jakie ewentualności należy się przygotować? Jakich ludzi obarczyć odpowiedzialnością za bezpieczeństwo innych?

„Lordowie Sithów” stawiają wiele pytań na różnych płaszczyznach, pod tym względem oceniam książkę jako wartościową. Ponadto uważam, że fabuła i dialogi zostały poprowadzone na tyle dynamicznie, żeby zatrzymać czytelnika przy lekturze (w sumie dobrze się złożyło, gdyż tę książkę wybrałem jako podstawę do mierzenia swojego tempa czytania).

Książkę polecę myślicielom takim jak ja (zwróćcie uwagę na ilość postawionych przeze mnie pytań retorycznych). Bardzo podobała mi się jej dynamika, raz subtelne, raz bardzo wyraźne przedstawienie postaci, ich decyzji i postaw.