Uwielbiam kino Christophera Nolana. Obrazy, które tworzy, na długo pozostają w pamięci. Przez jego dbałość o najdrobniejsze szczegóły, filmy można oglądać wiele razy i zawsze odkryje się coś ciekawego.

Interstellar

Film podejmuje się próby odpowiedzenia na pytanie, jak mogłaby wyglądać kolonizacja odległych planet. Gdy okazuje się, że czas ludzi na Ziemi dobiega końca, zespół śmiałych odkrywców wyrusza na najważniejszą wyprawę w dziejach ludzkości. Badacze podróżują poza granice naszej galaktyki, aby przekonać się, czy mamy szansę przetrwać wśród gwiazd.

Wyobraźcie sobie świat, w którym do jedzenia są tylko produkty na bazie kukurydzy, ponieważ to ostatnia roślina, którą da się uprawiać.

Post image
Placki, naleśniki, ciastka, olej… Wszystko kukurydziane

Podobno do nakręcenia scen pośród pól kukurydzy, obsiano nią ogromny obszar. Zyski z jej sprzedaży zasiliły budżet filmu. Wszystko po to, żeby zminimalizować użycie CGI i osiągnąć jak najbardziej realistyczny efekt.

Post image

Screen powyżej pochodzi ze sceny, kiedy Cooper i jego dzieci polują na indyjskiego drona. Gdy udaje mu się włamać do systemu bezzałogowego statku, na jego monitorze pojawia się tekst w języku hindi…

Cooper przyłapał swoją córkę na tym, że schowała się pod kocem w jego samochodzie. Kiedy ostatecznie wyrusza w swoją kosmiczną odyseję, sprawdza, czy nie powtórzyła tego samego numeru drugi raz.

3:27

Cooper nosi automatyczny zegarek Hamilton. Taki, którego mechanizm działa dzięki ruchowi dłoni właściciela. Po miesiącach spędzonych w kriostazie ustawia właściwą datę.

Pamiętacie scenę w na wodnej planecie, gdzie Brand mówi, że poprzedzająca ich Dr Miller zginęła może minutę wcześniej? Okazuje się, że ta chwila została ukazana podczas sceny lądowania.

To ta mała kropeczka. Sprawdźcie sami;)

Jak tylko astronauci opuszczają statek, w ścieżce dźwiękowej słychać tykanie. Odstęp pomiędzy każdym tyknięciem to około 1.25 sekundy. Każda godzina — 3600 sekund — na planecie Miller to ziemskie siedem lat. Siedem lat to 220 752 000 sekund.

A zatem: 1,25(220752000/3600)=76650
76650/3600 to w przybliżeniu 21 godzin.
Każde tyknięcie to niemal jeden ziemski dzień.